Jak związać koniec z końcem będąc emigrantem?

Emigracja to ciężki kawałek chleba. To prawda znana chyba każdemu, kto wyjechał za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Szczególnie na początku, często zadajemy sobie pytanie, jak przetrwać do pierwszego?

Mity o sielankowym życiu na zachodzie Europy są w dużej mierze przesadzone. To wie każdy, kto przeżył to na własnej skórze. Często słyszymy opowiadania znajomych, o tym jak wspaniale, prosto i przyjemnie żyje się za granicą. Jednak kiedy sami zdecydujemy się wyjechać na emigrację, okazuje się że wcale tak łatwo nie jest. Oczywiście, są tacy, którzy od początku jadą do wspaniałej pracy, bo są np. informatykami lub specjalistami w innych dziedzinach. Oni raczej nie muszą się martwić jak związać koniec z końcem. Jednak ogromna większość z nas, nie może na to liczyć. Jedziemy na Wyspy w ciemno i desperacko poszukujemy jakiejkolwiek pracy. Nawet mając wyższe wykształcenie, często zaczynamy od przysłowiowego zmywaka. Potem, zwykle nasze zarobki są większe, ale najczęściej też niestety nie oszałamiające.

Kontrola finansów to podstawa

Jeżeli akurat jesteśmy w finansowym dołku, a mamy nagłe wydatki, skorzystanie z Pożyczki w UK może być dla nas odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli nie mamy nagłych potrzeb finansowych, wystarczy, że nauczymy się odpowiednio kontrolować swoje finanse. Rozsądne zarządzanie budżetem jest kluczem do sukcesu. Jeżeli się tego nie zrobi, to nawet największa pensja może nam nie wystarczyć do pierwszego. Często wydajemy spore kwoty na rzeczy mało ważne. Mechanizm ten polega na tym, że zwykle nie są one drogie, ale kupujemy je bardzo często. Wiadomo, dwa batoniki nie zrujnują naszego budżetu. Jednak policzmy, ile przez cały miesiąc wydajemy na słodycze. Wtedy, może się okazać, że robi się z tego znacząca kwota. Szczególnie warto ograniczać rzeczy, które są szkodliwe albo niezbyt dobre dla naszego zdrowia. Zrezygnujmy zatem ze słodyczy, a nie np. wyciskanych soków. No chyba, że naprawdę musimy oszczędzać na wszystkim, wtedy możemy je zastąpić zwykłymi owocami.

Generalnie, bardzo opłacalne jest samodzielne przygotowywanie sobie jedzenia. Bardzo popularne w Wielkiej Brytanii są gotowe obiady, a nawet śniadania i kolacje w formie pakowanych posiłków. Oczywiście, że łatwiej jest wrzucić do mikrofalówki gotowy lunch albo zjeść na śniadanie kanapkę z supermarketu. Ich cena nie jest jakoś szczególnie duża. Policzmy jednak dokładnie, jakie są tego koszty przez cały miesiąc. Porównajmy to z kosztami posiłków, które sami przygotowujemy i wyjdzie nam, ile możemy zaoszczędzić. Pamiętajmy też, że zwykle samodzielnie przygotowane jedzenie jest nie dość, że lepszej jakości, to dużo zdrowsze niż gotowe. Aby się o tym przekonać, wystarczy przeczytać etykietę gotowegoposiłku.

Lepiej zaoszczędzić niewiele, ale codziennie

Gdy już zatem zrobiliśmy bilans wszelkich wydatków i dochodów, wiemy na czym stoimy. Oczywiście są koszty, które uiścić bezwzględnie musimy. Nie mamy wpływu na wysokość czynszu czy opłat za transport. Oddzielmy zatem te czynniki, które możemy ograniczyć, od tych które są stałe. Dzięki zapisaniu swojego budżetu dowiemy się np. jak dużym obciążeniem jest dla nas dany wydatek. Może on być niewielki, jednak równie ważne jest to, jak często go dokonujemy.

Załóżmy, że lubimy dobrą kawę, ale pijemy ją rzadko, więc kupujemy jedno opakowanie miesięcznie. Kosztuje ono dwa razy więcej niż normalna kawa rozpuszczalna, więc w łatwy sposób możemy zaoszczędzić kilka funtów. Wydatek ten widzimy od razu. Często jednak jemy też masło. Różnice między jednym, a drugim jego rodzajem nie są aż tak duże. Jednak masło kupujemy codziennie lub kilka razy w tygodniu. Zatem kupując niewiele tańszy odpowiednik, w skali miesiąca zaoszczędzimy dużo więcej niż kupując tańszą kawę. Wychodzi na to, że oszczędzając codziennie kilkadziesiąt pensów, które wydają się kwotą zupełnie nieznaczącą, wyjdziemy na tym dużo lepiej, niż raz w miesiącu kilka funtów.

Nie trzeba rezygnować ze wszystkiego

Jeżeli jesteśmy w kiepskiej sytuacji finansowej, pomyślmy, czy nie warto wynająć czegoś dalej od centrum. Oczywiście, jeżeli nie zwiększy to znacząco ceny dojazdu do pracy. Rachunki za prąd, gaz czy ogrzewanie również musimy płacić. Pamiętajmy jednak, że da się je ograniczyć. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest np. aby światło paliło się wyłącznie w pomieszczeniach, w których przebywamy albo żeby robić pranie tylko, gdy pralka jest pełna. Tutajznajdziemy kilka innych, mniej oczywistych porad, na to jak oszczędzić na naszych rachunkach: 

Skupmy się na tych pozycjach w naszym budżecie domowym, które pochłaniają najwięcej pieniędzy, a są najmniej niezbędne. Nie musimy od razu rezygnować ze wszystkich przyjemności. Możemy wyznaczyć sobie na nie pewną kwotę. Niech będzie to np. 100 funtów. Możemy sobie ustalić, że za tyle kupimy w danym miesiącu słodyczy, biletów do kina, piw w pubie, czy czegokolwiek co lubimy. Poluzowanie zasad w tej kwestii może nieść za sobą utratę sporej kwoty, w szybkim czasie. To wie chyba każdy. Nie musimy jednak żyć jak mnisi, wystarczy na przyjemności wydawać pieniądze z rozsądkiem.

Warto postarać się zwiększyć wpływy

Jeżeli ograniczyliśmy wydatki, a dalej nie możemy związać końca z końcem, trzeba pomyśleć o zwiększeniu wpływów. Domowy budżet nie jest z gumy. Możemy w tym celu poszukać lepiej płatnej pracy. Oczywiście, że każdy chciałby więcej zarabiać, jednak często jest tak, że tak się przyzwyczailiśmy do naszego zajęcia, że nie szukamy nowego. Jeżeli pracy zmienić nie chcemy lub nie możemy, warto pomyśleć o pracy dodatkowej. Najlepiej, jeśli potrafimy coś konkretnego, np. jesteśmy złotą rączką lubumiemy programować.

W Internecie bez problemu można znaleźć wiele ofert dla osób znających języki obce lub potrafiących programować. W przypadku pisania, to dobrze mieć swoje portfolio. Zlecenia zdarzają się także dla osób piszących po polsku. Jeżeli dobrze programujesz, to przy dobrych wiatrach, możesz zacząć utrzymywać się wyłącznie z takich zleceń. Na stronach z ofertami pracy dla freelancerów jest jednak dostępnych wiele inny prac, dla osób o różnych stopniu zaawansowania. Jeżeli jednak nie lubisz siedzieć przed komputerem i lepiej sprawdzasz się w zadaniach manualnych, np. naprawie czy montażu, zarejestruj się na stronie Task Rabbit. Dzięki tej stronie, możesz w łatwy sposób zarobić np. na zmontowaniu komuś mebli, podłączeniu telewizora lub pomocy w przeprowadzce. Nie potrzebujesz zaawansowanych umiejętności, aby móc je wykorzystać na swoją korzyść.

Możliwości dodatkowego zarobku w UK jest bardzo wiele i wcale nie kończą się na tej krótkiej liście. Zastanówmy się nad tym, w czym jesteśmy dobrzy i co sprawia nam przyjemność i spróbujmy przekuć to w dodatkowy dochód. Bez względu na to, czy jest to lepienie pierogów czy może praca przy obróbce graficznej fotografii, wszystkie dodatkowe umiejętności w łatwy sposób możemy spieniężyć.

Last updated:5/3/2019 4:19:31 AM
asif sidiq

asif sidiq

I am Muhammad Asif Sidiq and working as blogger in http://www.techmistake.com/ and http://forupon.com/ which is the best company.  I want to share our experience on your website through a quality article… View our Guest Posting Sites which will give you good free backlinks.

0 Comments

Leave Comment